Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat.
Pokud máte zájem o noční rozvoz alkoholu po Brně a okolí. Využijte náš eshop www.DAMEFLASU.CZ. Nabízíme alko, nealko, česká vína a nějaké pochutiny.
Je pro vás svět vína stále ještě terra incognita, země neznámá, kterou byste rádi prozkoumali? Chcete se konečně dovtípit, v čem spočívá rozdíl mezi suchým a polosuchým vínem, proč je Tramín červený bílé víno, co je to "kabinet" a co znamenají všechny ty další podivné šifry, které čteme na vinětě lahve?
Pro každého, kdo se chce ve světě vína zorientovat, je určen náš seriál, v němž si postupně představíme a rozdělíme vína podle barev, odrůd, třídy a dalších kritérií.
V úvodním díle se dozvíte, čím se vyznačují a čím odlišují vína červená a bílá, jaké jsou jejich typické odrůdy, k jakým pokrmům je podáváme apod.
Bílé víno se vyrábí z bílých i červených hroznů. A jak vinaři dokážou proměnit rudé hrozny ve zlatavý mok? Při výrobě bílého vína se kvasí čistý mošt bez slupek. Právě slupky jsou zdrojem barviva, které se však do nápoje nedostane. Tato typická procedura výroby bílého vína se používá též u červených hroznů "matoucích" odrůd jako Tramín červený. Přívlastek odkazuje k rudé barvě hroznů, barva vína je však zlatavá jako u bílých vín. Slovem klaret se pak v Česku označují bílá vína z červených hroznů.
Bílá vína charakterizují svěží vůně citrusových plodů, pomeranče, citrusu, ale i lučního kvítí. Chuť je kyselejší a řízná, v případě aromatických (Muškát) a sladkých (Tokaj) vín hutná a šťavnatá.
Často zmiňovaná "lehkost" bílých vín může být zrádná. Lehký dojem totiž navozuje citrusová vůně, nikoli alkohol, jehož obsah se pohybuje na stejné výši jako u červených vín.
Bílé víno podáváme ke světlým masům, jako jsou ryby, drůbeží a telecí, světlým omáčkám a sýrům. Každý typ a odrůda bílého vína vyniknou s trochu odlišným pokrmem.
Domovem bílého vína je střední Evropa a země jako Německo, Rakousko a také Morava, Slovensko a Maďarsko.
Červená vína se vyrábí z modrých hroznů. Rmut (odzrněné, vylisované hrozny) vinaři kvasí společně se slupkami, a to několik dnů a za vyšších teplot než u bílého vína. Červené víno ve vyšší míře obsahuje třísloviny a léčivou látku resveratrol.
Stále častěji se červená vína školí (tj. nechávají se zrát) v dubových sudech, tzv. barrique, čímž nabývají velmi zajímavých aromatických a chuťových odstínů.
Typická aromata, jimiž nás červené víno oslovuje, jsou peckoviny a bobuloviny, zvláště pak černý rybíz. Vína z dřevěných, barrique sudů v sobě mísí též vůně vanilky, kouře či ořechu. Chuť a aroma červených vín se plně rozvinou při větším přísunu vzduchu. Právě proto je servírujeme ve větších sklenicích.
Tmavé pokrmy, zvěřina, chuťově výrazná jídla a v případě lehkého červeného vína též saláty, ovoce a ryby. Mnohem těžší je vybrat k červenému vínu sýr. Ač často slýcháme něco jiného, sýry se hodí především k vínům bílým.
K tradičním zemím červeného vína patří Francie (Bordeaux), Itálie (Toskánsko), Španělsko, ale také Chile, Kalifornie a Austrálie.